executive staff


 

The Center for Jewish Living

  • Rabbi Lori Forman-Jacobi, Director, Jewish Journey Project
  • Rabbi Miriam Farber Wajnberg - Director of Adult Jewish Learning and Interfaith Engagement
  • Rachel Kunstadt, Program Assistant, Center for Jewish Living and David H. Sonabend Center for Israel
  • Rabbi Abigail Treu, Director of the Center for Jewish Living & David H. Sonabend Center for Israel
  • Sarah-Kay Lacks, Director, R&R + Shabbat Shabbang
  • Rabbi Jessica Lenza, Education Associate: Education and Family Engagement, Jewish Journey Project
  • Sally Kaplan - Program Director, What Matters: Caring Conversations About End of Life

 

The David H. Sonabend Center for Israel

  • Sabrina Bleich, Program Associate,
    Israel Film Center
  • Yaara Kedem - Reelabilities National Coordinator, JFIlmBox Coordinator
  • Adina Marom, Ulpan Director

 

development

  • Adena Kerstein - Director of Special Events
  • Nikki Minkoff Nachimow, Director of Operations-Development
  • Shelby Ebert, Development Officer, Leadership Giving

 

digital and new media

  • Kwabena Appiah, Web Designer/Coder
  • Lawrence Quigley, Web Manager

 

facilities

  • Michael O’Neill, Senior Director of Facilities
  • Simon Bogdanov, Engineer
  • Mal Ismailgeci, Engineer
  • Aleksandr Litvinskiy, Engineer
  • Jose Rodriguez, Mechanic
  • John Saldana, Mechanic
  • Eugene Uyterlinde, Mechanic

 

finance

  • Larisse Gutierrez, Accounting Associate
  • Vlasta Novak-Lee, Senior Staff Accountant
  • Rowena Poblete, Controller
  • Gwen Randall, Payroll Specialist
  • Yelena Rozenblit, Senior Financial Analyst

 

human resources

  • Laura Wells, Director of Benefits

 

jcc harlem

  • Meg Sullivan, Director of Programs + Community Engagement
  • Jacklyn Wertman, Marketing + Programs Associate
  • Kate Valle, Programs + Marketing Assistant
  • Gideon Kahn - Programs Coordinator

 

The Lambert Center for Arts and Ideas

  • Amanda Crater, Production Manager, The Lambert Center for Arts + Ideas
  • Miriam Leviton, Director of Arts Education
  • Alaina Nuehring, Arts Administrator
  • Megan Whitman, Director, The Lambert Center for Arts + Ideas
  • Jennifer Cinclair, Culinary Arts Program Manager
  • Jungwon Lee, Ceramics Studio Manager

 

Marketing + Communications

  • Natalie Batshaw, Director of Program Marketing
  • Angelica Ciccone, Photo/Video + Social Media Associate
  • Jessica Epstein, Director of Marketing Operations
  • Gwynn Galitzer, Associate Art Director
  • Peter Hines, Senior Director of Creative Services
  • Shira Kaiserman Verteramo, Senior Director of Program Marketing + Social Media
  • Arielle Karpf, Director of Program Marketing
  • Samantha Kessler, Director of Public Relations + Community Engagement
  •  
  • Sherri Lerner, Editorial Director
  • Jordana Stern Merkin, Director of Program Marketing
  • Koon Nguy, Associate Art Director
  • Leah Rosensweet, Director of Program Marketing
  • Amanda Schechter, Marketing Assistant
  • Ilana Siegel, Associate Art Director
  • Debra Weinstein, Senior Director of Program Marketing
  • Jacklyn Wertman, Marketing + Programs Associate, JCC Harlem

 

The Marti Ann Meyerson Center for Health + Wellness

  • Lamanda Woods, Fitness Reception/Manager on Duty
  • Angela Gonzales, Personal Training Coordinator
  • Marc Lewis, Fitness Reception Manager
  • Brandi Ong, Fitness Reception
  • Christian Ramirez, Fitness Operations Manager
  • Andrew Torres, Fitness Reception
  • Christina Vega, Fitness Reception
  • Chanan Uthairungsri, Fitness Reception/Manager on Duty

 

ma'yan: the jewish women's project

  • Barbara Dobkin, Chairwoman
  • Eve Landau, Director
  • Shayna Goodman, Outreach, Communications and Marketing Strategist
  • Dr. Beth C. Benjamin, Director of Research
  • Sonia Alexander, Program Director

 

membership

  • Melissa Donovan, Chief Operating Officer, Health and Wellness + JCC Membership
  • Alex Clavijo, Director of Member Services
  • Beth Arlen, Membership Sales Advisor
  • Alyssa Adler, Membership Associate
  • Ladi Lopez, Greeter
  • Nia Garfinkel, Membership Associate

 

registration

  • Colton Tracy, Director of Registration
  • Renee Blaise, Registration Associate
  • Rebecca Blumenthal, Registration Associate
  • Jovanni Sagastiverza, Registration Associate
  • Arienne Pelletier, Registration Associate
  • Eric Black, Registration Associate

 

The Jack and Shirley Silver Center for Special Needs

  • Hannah Badain, Director, Connections
  • Liza Galler, Director, Job Development
  • Hannah Kaplan-Cohen, Director of Special Needs Parenting + Support Programs
  • Caitlin Mcinerney, Adaptations Program Coordinator
  • Alex Lopinto, Adaptations and Ha Dereckh Coordinator

 

The Bert and Sandra Wasserman Center for Family Life

  • Mara Braunfeld, Director, Wasserman Center for Family Life
  • Patria Diaz, Associate Director of Infants + Young Children's Programs
  • Gabriella Kula, Director of Havurah
  • Andrew Paull, Senior Regional Director BBYO Manhattan
  • Nessa Geffen, Assistant Camp Director
  • Tal Shtulsaft, Director of School-Age Programs
  • Genna Singer, Director of Camps
  • Amber Guzman - 2's Together Head Teacher and Pick-up/Hangout Coordinator
  • Sasha Gold, After School Counselor, 2's Together Floater, Havurah Teacher
  • Sheira Schiff, School Age Program/Birthday Party Coordinator

 

the saul and carole zabar nursery school

  • Noah Mencow Hichenberg, Director
  • Shari Pick Taishoff, Associate Director
  • Tara Ekelman, School Administrator
  • Linda Sierra, Receptionist
  • Jean Schreiber, Parent Support + Educational Coordinator
  • Emily Andrews, Learning Specialist

 

operations

  • Jeremy Handler, Operations Assistant

 

technology

  • Jeff Fontaine, Senior Director of Theater + Audio Visual Services
  • Max Shvartsur, Senior Director of Technology
  • Serge Nechiporuk, Data Analyst
  • Philip Sandstrom, AV + Lighting Design
  • Erin Moran, Membership Monthly Billing Specialist
  • Kevin Tan, Help Desk Technician
  • Myra Barcan, Membership Database Administrator
  • Nike Adenekan, Senior Technical Support Specialist
  • Loraine Mota, 8th floor Receptionist
  • Matt Temkin, Audio Engineer + A/V Digital Media Specialist
  • Kaylyn Kilkuskie - AV + Theater Specialist

 

program departments

  • Aquatics
  • Kathy Morgenstern, Director of Aquatics Program
  • Caitlin Boker, Aquatics Program Coordinator
  • Yajaira Claudio, Private Swim Financial Coordinator
  • Christopher Lucas, Private Swim Booking Coordinator
  • Fran Motola, Aquatics Facilities Director + Certified Pool Operator
  • Jonathan Hernandez, Lifeguard
  • Zuri Mena, Lifeguard
  • Zully Perez, Lifeguard
  • Miguel Fuentes, Lifeguard/Instructor/Coach
  • Alyse Marion, Head Swim Coach + Private Swim Manager
  • Carolina Stapleton, Assistant Director of Aquatic Programs + Camp Settoga Aquatics Director
  • Miguel Pagan, Lifeguard + Swim Instructor
  • Aurelio Jimenez, Lifeguard
  •  
  • Film
  • Isaac (Yitzi) Zablocki, Senior Director of Film Programs + Israel Film Center
  • Sabrina Bleich, Program Associate, Israeli Film Center
  • Yaara Kedem - Reelabilities National Coordinator, JFIlmBox Coordinator
334 amsterdam ave at 76th st
new york, ny 10023 | 646.505.4444
jccmanhattan.org [192.168.26.83]